Ostróda Reggae Festival 2015

2015-06-25 16:36:06 (ost. akt: 2015-07-30 16:06:13)

Wyjątkowa atmosfera, profesjonalna produkcja i promocja oraz rozbudowany i wielobarwny program to główne cechy Ostróda Reggae Festival, czołowej polskiej imprezy związanej z muzyczną wibracją rodem z Jamajki.

Ostróda Reggae Festival 2015

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

W tym roku festiwal obchodzi już swoje 15-lecie. Impreza ponownie odbędzie się w wyjątkowym miejscu, które od 2013 roku nadaje jej nowy wymiar - „Czerwonych Koszarach”, opustoszałej jednostce wojskowej w centrum Ostródy.

Na terenie koszar umieszczone zostaną wszystkie festiwalowe sceny, pole namiotowe i pełna infrastruktura cateringowo-sanitarna. Tradycyjnie festiwal planuje również działania poza terenem festiwalowym, m.in. w nowoczesnym i dużym obiekcie miejskiego amfiteatru.

ORF 2014 zapisał się w historii wspaniałymi koncertami takich gwiazd jak m.in. Dub Inc (Francja), The Skatalites (Jamajka), Chronixx & ZincFence Redemption (Jamajka), Easy Star All-Stars (USA), Zion Train (Wlk. Brytania/Jamajka), Pura Vida feat. Congo Ashanti Roy (Belgia/Jamajka), Meta & The Cornerstones (Senegal) czy Rootz Undeground (Jamajka). Wystąpiła również polska czołówka: Mesajah, Maleo Reggae Rockers, Bednarek, Vavamuffin, Ras Luta, Tabu i inni. Na dodatkowych scenach DJ’skich odbyły się min. obchody 25 lecia polskiej sceny sound system. Wśród działań towarzyszących (najbardziej rozbudowanych z wszystkich polskich imprez reggae) warto wymienić stały element festiwalu - konkurs młodych polskich zespołów reggae „Czwórka Reggae Contest”, kino festiwalowe, warsztaty tańca czy spotkania edukacyjne i wystawy.

W 2014 festiwal ponownie współpracował z czołowymi polskimi mediami jak Onet, Gazeta Wyborcza, TVP2 (transmisje koncertów, kampania promocyjna), Polskie Radio, CGM czy T-Mobile Music. Każdego dnia w imprezie uczestniczyło około 10 tysięcy osób. Zauważalny jest wzrastająca liczba fanów z zagranicy, gdzie festiwal zbudował sobie już również rozpoznawalną markę.

Ostróda Reggae Festival niezmiennie cieszy się opinią imprezy kulturotwórczej - odkrywa nieznanych jeszcze w Polsce artystów, propaguje nowe zjawiska wokół reggae i edukuje.

Zaufanie publiczności znajduje odzwierciedlenie w zaszczytnym tytule „muzyczne wydarzenie roku”, od 2005 corocznie przyznawanym festiwalowi przez kilkutysięczną rzeszę czytelników magazynu reggae „Free Colours”. W serwisie Miasto Muzyki RMF Ostróda Reggae Festival wygrał głosowanie na wydarzenie roku 2009 w kategorii reggae.

Po zakończeniu ORF 2014 jego organizatorzy uhonorowani zostali odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był to pierwszy tego typu przypadek w wieloletniej historii polskiej sceny reggae i potwierdzenie wysokiego statusu, jaki festiwal zbudował sobie na przestrzeni lat.

W 2015 roku odbędzie się jubileuszowa 15 edycja Ostróda Reggae Festival. Oprócz występów na 4 scenach festiwalowych, będzie miało miejsce szereg działań towarzyszących, m.in. Uniwersytet Reggae, warsztaty tańca dancehall, fotograficzne, bębniarskie, robienia dreadów. Jak co roku przygotowana będzie strefa dziecięca, organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych „Rzecz Jasna”, w tym roku powiększona o ich autorską strefę chillout.

Pierwszy dzień festiwalu, czwartek 6 sierpnia, rozpocznie się w ostródzkim amfiteatrze specjalnym koncertem „Fundamenty ORF”.

— Zdecydowaliśmy się zaprosić zespoły, które w istotny sposób zaważyły na obecnym wizerunku festiwalu. 15 lat to dobra okazja, żeby oddać szacunek tym, którzy odwiedzali nas wielokrotnie i zawsze nas wspierali. Koncerty tych zespołów zawsze były pięknymi momentami w historii imprezy” – mówi dyrektor ORF Piotr „Piter” Kolaj.

Zespoły fundamentalne dla ORF to jednocześnie gwiazdy bardzo znaczące dla polskiego reggae, często również w Ostródzie budujące sobie obecną popularność. Powstały w 1981 roku w Kluczborku Bakshish był headlinerem pierwszej edycji Ostróda Reggae Festival w 2001 roku, jeszcze na dziedzińcu ostródzkiego zamku. Dwa lata później w tym samym miejscu pierwszy raz pojawił się Habakuk. Ostródzkim debiutem w 2006 może pochwalić się pilska Jafia. Vavamuffin od czasu pierwszej edycji w Białych Koszarach w 2004 roku występują na ORF corocznie. Z 12 występami na koncie są zespołem najczęściej pojawiającym się w lineupach imprezy. Grupy te zagrały w Ostródzie wiele swych okazjonalnych koncertów, by wspomnieć pamiętne 25-lecie Bakshishu z gośćmi w 2007 roku czy premierowy koncert Habakuka z chórem Kalokagathos w 2012 roku, długo przed wydaniem obecnej wspólnej płyty. Jarex z Bakshishu oraz Habakuk nagrali swoje wersje hymnu ORF.

Przed blokiem „Fundamenty ORF” w ostródzkim amfiteatrze przy ul. Mickiewicza zaprezentuje się zwycięzca konkursu „Debiuty” na Reggaeland 2015, którego nazwę poznamy 9 lipca. Specjalnym gościem będzie też Shata QS z zespołem, której przekraczająca bariery płyta „Mr Mankind” odbiła się szerokiej echem. Zwyciężyła w "Must be the Music" w 2013 roku, ale swoim autentycznym przekazem i zaangażowaniem nie pasuje raczej do telewizyjnych show. Pomimo duchowego powiązania powiązania z ruchem rasta, jej muzyka bliższa jest funkowi, soulowi i elektronice. 
Na 15-tą rocznicę imprezy organizatorzy Ostróda Reggae Festival postanowili zorganizować po raz pierwszy światowy konkurs muzyki reggae.

— Po wielu latach organizacji konkursu dla polskich zespołów, który odniósł sukces jako główna platforma promocyjna młodych twórców reggae w naszym kraju, w 2015 roku zapraszamy zespoły z całego świata do wzięcia udziału w World Reggae Contest, organizowanym we współpracy promocyjnej z największym na świecie portalem reggae Reggaeville.com. Naszym partnerem jest również słynne studio Harry J w Kingston na Jamajce — o pierwszej tego typu inicjatywie mówi Piotr “Piter” Kolaj, szef festiwalu.

W eliminacjach do World Reggae Contest wzięło udział ponad 100 zespołów reggae z każdego zakątka Ziemi, min. z Brazylii, Kenii, Jamajki, USA, Nowej Kaledonii, Meksyku, Francji, Anglii i oczywiście z Polski.
— Cieszymy się, że możemy przyczynić się do zwiększenia rozpoznawalności interesujących międzynarodowych talentów przy okazji tego konkursu — komentuje Julian Schmidt, zarządzający Reggaeville.com — To wspaniała propozycja i nikt nie może na tym stracić, a wyłącznie zyskać.

Finał konkursu będzie miał miejsce na głównej scenie Red Stage Ostróda Reggae Festival 8 sierpnia 2015. W wyniku głosowania fanów wystąpią w nim następujące zespoły: Chainska Brassika (Wlk. Brytania), Dubska (Polska), Nova Raiz (Brazylia), Shanty (Wlk. Brytania) oraz The Banyans (Francja). Zwycięzca konkursu poleci na Jamajkę na sesję nagraniową w Harry J Studios pod czujnym okiem jego legendarnych producentów  Stephena Stewarta i Sama Claytona.

Harry J Studios to jedno z najważniejszych studiów nagraniowych w historii reggae. Swoje pierwsze albumy nagrywali tam m.in. Bob Marley & The Wailers. Tworzył tam Burning Spear i niezliczeni inni historyczni i współcześni artyści. W Harry J gościli nawet The Rolling Stones, The Who czy Grace Jones. Studio powstało w 1972 roku, a założycielem był nieżyjący już producent Harry J. Znane jest w całym świecie z powodu wyjątkowej akustyki, analogowego sprzętu i miłości do muzyki.
Koncert finałowy konkursu w Ostródzie transmitowany będzie na żywo jako ogólnodostępny video stream na stronie Reggaeville.com.

Głównymi gwiazdami festiwalu w 2015 roku są:

• Gentleman & The Evolution (Niemcy)
Świeżo po wydaniu znakomitego albumu „MTV Unplugged” i na 15-lecie festiwalu ten wyjątkowy niemiecki wokalista wraz ze swoim zespołem po raz pierwszy zagości w Ostródzie. Najbardziej znanemu europejskiemu artyście reggae towarzyszyć będzie jego zespół The Evolution. Gentleman od lat przyjeżdża do Polski, mając na swym koncie występy na wszystkich największych imprezach w kraju. Cieszy się u nas popularnością nieporównywalną z żadnym innym europejskim artystą reggae.

• Protoje (Jamajka)
Protoje to jedna z największych współczesnych gwiazd reggae z Jamajki, a na właśnie wydanym trzecim albumie usłyszeć można też sporo hip-hopu. Odgrywa kluczową rolę w jamajskim ruchu “Reggae Revival”. Będąc zarówno autorem wyjątkowo nośnych przebojów, jak i filozoficznym myślicielem, artykułuje gniew wschodzącej generacji. Od czasu swojego pierwszego polskiego koncertu w Ostródzie w 2011 roku stał się czołową gwiazdą reggae z występami na wszystkich znaczących światowych festiwalach.

• Capleton (Jamajka)
Po raz pierwszy w Ostródzie jeden z najbardziej fundamentalnych jamajskich artystów. Aktywny na scenie od 1989 roku, z potężną kolekcją albumów i hitów pomiędzy reggae a dancehall. Wydawał również dla jednej z najważniejszych wytwórni hip-hop na świecie, Def Jam i nagrał setki featuringów. “Prorok”, jak kiedyś go nazwano, swoim wyjątkowo energetycznym show wskrzesi płomień by Babilon wreszcie spłonął.

• Raging Fyah (Jamajka)
Raging Fyah to jeden z okrętów flagowych jamajskiego ruchu Reggae Revival, nowej fali muzyki korzeni z wyspy. Mieszają roots z afrykańskimi bębnami, rockiem, jazzem, soulem czy gospel. Spotkali się w Kingston w 2006 roku. Ich melodie porównywane są z dorobkiem klasyków w stylu Boba Marley’a, Petera Tosha czy Third World. Słychać tu również echa brytyjskiego reggae spod znaku Steel Pulse czy Aswad. Choć są już dobrze znani w Polsce, w Ostródzie wystąpią po raz pierwszy.

• Black Roots (Wlk. Brytania/Jamajka)
Od 1979 roku uważani są za jedną z głównych sił brytyjskiego roots reggae. 11-osobowa ekipa z Bristolu zaprezentuje piękno brytyjsko-jamajskiego kulturalnego połączenia, zarówno w przeszłości jak i teraz. Bezkompromisowe teksty Black Roots doskonale wyrażały społeczny protest. W obecnym składzie zobaczycie sześciu oryginalnych członków zespołu. Unikalna jest siła aż czterech głównych wokalistów. Prawdziwa legenda po raz pierwszy w Polsce!

• Richie Campbell (Portugalia)
Jest jednym z najbardziej obiecujących artystów na europejskiej scenie reggae i pierwszą gwiazdą takiego formatu z Portugalii. Współpracował m.in. z Kymani Marley’em, Gentlemanem czy Anthony B. Jego sukces to głównie efekt wspaniałych występów na żywo. Na scenie wspiera go 911 Band, z którym pierwszy raz zobaczymy go w Polsce.

Na festiwalu wystąpi również polska czołówka muzyki reggae z takimi wykonawcami jak Bednarek, Tabu, Damian SyjonFam czy Bob One & Bas Tajpan. Będą miały miejsce wydarzenia specjalne, jak jednorazowy powrót nieistniejących już Tumbao z Wrocławia czy premierowy koncert Izrael gra Kulturę, gdzie fundamentalna dla polskiej sceny grupa Izrael zagra utwory Kultury.

Do głównych zagranicznych atrakcji Green Stage, skupiającej DJ’ów, producentów muzycznych i live acty, zaliczyć można występy m.in. Dub Terminatora z Nowej Zelandii, Rory’ego z fundamentalnego jamajskiego sound systemu Stone Love, mistrzów dubu z Wlk. Brytanii Dub Dynasty czy ich odpowiedników z Francji - O.B.F. Sound System. Polskie podwórko reprezentują tu mistrzowie reggae’owych parkietów – Zjednoczenie Sound System czy Dancehall Masak-Rah, a czołowi krajowi producenci Radikal Guru i Dreadsquad wystąpią z zagranicznymi gośćmi. Po raz pierwszy w historii pojawi się dancehallowa ekipa z dalekiej Syberii - K.W.S.S.C. & Ragga Killa Sound.

W dniach 7-9.08 w godzinach dopołudniowych odbędą się 3 spotkania na Uniwersytecie Reggae, połączone z projekcjami filmowymi. Na terenie festiwalowym funkcjonować będzie również scena Jah Love Sound System.
Lineup Ostróda Reggae Festival 2015

6.08.2015 CZWARTEK - Amfiteatr

15:00 zwycięzca Debiuty Reggaeland 2015
16:00 Shata QS /PL/
17:00 Vavamuffin /PL/
18:30 Jafia /PL/
20:00 Habakuk /PL/
21:30 Bakshish /PL/

7.08.2015 PIĄTEK – Czerwone Koszary

Red Stage
15:00 Sielska /PL/
16:00 November Project /PL/
17:00 The Relievers /PL/
18:00 Fyah Keepers /UK/JAM/PL/
19:30 Izrael gra Kulturę /PL/
21:00 Richie Campbell /P/
23:00 Black Roots /JAM/UK/
01:00 Tabu /PL/
Green Stage - Reggae Day
19:00 K-Jah Showcase (PL)
21:00 K.W.S.S.C. & Ragga Killa Sound (RUS)
23:00 Dub Terminator (NZ)
01:00 Dreadsquad feat. Lady Chann & Mic Liper (UK/PL)
Yellow Stage
Rise up! Sound System & Friends


8.08.2015 SOBOTA – Czerwone Koszary

Red Stage
15:00 Nova Raíz /BR/ - World Reggae Contest
16:00 Shanty /UK/ - World Reggae Contest
17:00 Dubska /PL/ - World Reggae Contest
18:00 Chainska Brassika /UK/ - World Reggae Contest
19:00 The Banyans /F/ - World Reggae Contest
20:30 Raging Fyah /JAM/
22:30 Gentleman & The Evolution /DE/
01:00 Damian SyjonFam /PL/
Green Stage - Dancehall Day
19:00 Sensithief (PL)
21:00 Zjednoczenie Sound System (PL)
23:00 Rory Stone Love (JAM)
01:00 Dancehall Masak-Rah (PL)
Yellow Stage
Rise up! Sound System & Friends

9.08.2015 NIEDZIELA – Czerwone Koszary

Red Stage
15:00 Roots Rockets /PL/
16:00 Chonabibe /PL/
17:00 Bob One & Bas Tajpan /PL/
18:00 Tumbao /PL/
19:30 Bednarek /PL/
21:00 Protoje /JAM/
23:00 Capleton /JAM/
01:00 Duberman /PL/
Green Stage - Dub Day
19:00 Arubdub (PL)
21:00 Dub Dynasty feat. Cian Finn (UK)
23:00 O.B.F. Sound System feat. Shanti D (F)
01:00 Radikal Guru feat. Dubdadda & Cian Finn (PL/UK)
Yellow Stage
Rise up! Sound System & Friends

Szczegółowe informacje na temat biletów przeczytać można na www.ostrodareggae.com/bilety , Karnety kupić można w sieciach Ticketpro, eBilet, Eventim oraz w każdym EMPIKu w Polsce.

Miasto Ostróda (znane jako „Perła Mazur”) ze swoją atrakcyjną lokalizacją wśród jezior mazurskich jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki śródlądowej. Dzięki temu infrastruktura hotelowo-turystyczna jest tu wyjątkowo rozwinięta. Ostróda Reggae Festival ze swoim relaksacyjnym charakterem i międzynarodową rozpoznawalnością jest jedną z najważniejszych stałych atrakcji sezonu turystycznego na Mazurach.


Linki:

http://www.ostrodareggae.com
www.facebook.com/Ostrodareggaefestival
http://www.youtube.com/user/positivemusicpromoti
http://www.vimeo.com/positivemusic

Video:

ORF 2014 Highlights - official Ostróda Reggae Festival aftermovie (short)
http://youtu.be/WoZEhl_fvJs
Dubska – „Jedziemy tam (Ostróda)”, oficjalny hymn ORF 2014
http://youtu.be/Csg34TUKXoc
„Sorry… Taki mamy klimat czyli Ostróda Reggae Festival 2013”
http://youtu.be/MmLnG5lprls
Ostróda Reggae Festival 2013 reportaż TVP2
http://youtu.be/ILzArNmi9uc
Ostróda Reggae Festival 2013 koncert U-Roy
http://youtu.be/aK6VZTvda4M
Ostróda Reggae Festival 2013, oficjalny promo spot
http://youtu.be/TrQ-vmWezU8
Tabu feat. DJ Eprom - Ostróda (oficjalny festiwalowy hymn 2013, teledysk)
http://youtu.be/t9GHobBYuA0
Ostróda Reggae Festival 2012 - "W rytmie reggae" Panorama, TVP2
http://youtu.be/uKJroMzjTeU
Ostróda Reggae Festival 2012 reportaż TVP2
http://youtu.be/qdTo3K2QvmU
“Jamaica. Made in Poland” – oficjalny document Ostróda Reggae Festival 2012
http://youtu.be/RcgBDOtHjDo
spot promocyjny Ostróda Reggae Festival 2012
http://youtu.be/n5v2sHF-_Hs
Ostróda Reggae Festival 2012 Polskie Radio Czwórka spot
http://youtu.be/Y4aHg_b9wak
“Kingston Ostróda Express” oficjalny dokument Ostróda Reggae Festival 2011
http://youtu.be/hlFUgskncmM

Komentarze (9)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rasta #1787962 | 217.99.*.* 3 sie 2015 14:12

  6.08 po koncertach w amfiteatrze bedzie sie cos u zdzicha ? Soundsystemy czy cos?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1785805 | 5.172.*.* 30 lip 2015 16:33

  Przyjeżdżajcie do Giżycka 6-8 sierpnia 2015r. Hip Hop Festiwal-fajna muza,spoko impreza,dobry nastrój

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Morąg pod rządami Ostróda upada #1784698 | 89.228.*.* 28 lip 2015 19:02

  Czy Ostróda dopuście kiedyś, jaką imprezę w Morągu, czy może ukradnie z Morąga co się da i stwierdzi, że w tym powiecie jest tylko jedno miasto???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mop #1763609 | 77.253.*.* 26 cze 2015 20:07

  a Piter rozliczył już zeszłoroczny festiwal

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. bobo #1762709 | 89.228.*.* 25 cze 2015 17:20

  Znowu łapsy opanują miasto

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)